Faculty members recognized for excellence via a diverse array of honors, grants, and prizes over the last quarter. 
MIT SOE Awards Q2 Paquette 2018 Web
Image, Lillie Paquette/School of Engineering.

Members of the MIT engineering faculty receive many awards in recognition of their scholarship, service, and overall excellence. Every quarter, the School of Engineering publicly recognizes their achievements by highlighting the honors, prizes, and medals won by faculty working in our academic departments, labs, and centers.

The following awards were given from January through March, 2018. Submissions for future listings are welcome at any time.

Lallit Anand, Department of Mechanical Engineering, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Polina Anikeeva, Department of Materials Science and Engineering, was awarded the Vilcek Prize on Feb. 1.

Regina Barzilay, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was named an Association for Computational Linguistics Fellow on Feb. 20.

János Beér and William H. Green Jr., Department of Chemical Engineering, were named Inaugural Fellows of The Combustion Institute on Feb. 22.

Angela Belcher, Department of Materials Science and Engineering and the Department of Biological Engineering, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Michael Birnbaum, Department of Biological Engineering and the Koch Institute for Integrative Cancer Research, was awarded a Jimmy V Foundation Scholar Grant on Feb. 25.

Tamara Broderick, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the Army Research Office Young Investigator Program Award on Jan. 23; she was also awarded a Sloan Research Fellowship on Feb. 15 and was honored with a National Science Foundation CAREER Award on March 15.

W. Craig Carter, Department of Materials Science and Engineering, was awarded a J-WEL Grant on Feb. 1.

Arup K. Chakraborty, Institute for Medical Engineering and Science and the Department of Chemical Engineering, was awarded a Moore Fellowship at Caltech on Jan. 1.

Edward Crawley, Department of Aeronautics and Astronautics was inducted as a foreign member into the Russian Academy of Science on March 29.

Mark Drela, Department of Aeronautics and Astronautics, received the AIAA Reed Aeronautics Award on Feb. 21.

Elazer R. Edelman, Institute for Medical Engineering and Science, was honored with the Giulio Natta Medal in Chemical Engineering from the Department of Chemistry, Materials and Chemical Engineering "Giulio Natta" of Milan Polytechnic on Feb. 6; he also won the 2018 Distinguished Scientist Award from the American College of Cardiology.

Ahmed Ghoniem, Department of Mechanical Engineering, was named a fellow of The Combustion Institute on Feb. 23.

Shafi Goldwasser, Silvio Micali, and Ron Rivest, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, were honored with BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Awards in the Information and Communication Technologies Category on Jan. 17.

Stephen Graves, Department of Mechanical Engineering and the Sloan School of Management, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Paula Hammond, Department of Chemical Engineering and the Koch Institute for Integrative Cancer Research, won the American Chemical Society Award in Applied Polymer Science on Jan. 8.

Daniel Jackson, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the MIT Martin Luther King Jr. Leadership Award on Feb. 8.

Stefanie Jegelka, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was awarded a Sloan Research Fellowship on Feb. 15.

Heather Kulik, Department of Chemical Engineering, won an Office of Naval Research Young Investigator Award on Feb. 21.

John Lienhard, Department of Mechanical Engineering, was named one of the Top 25 Global Water Leaders on Jan. 10.

Barbara Liskov, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the IEEE Computer Society 2018 Computer Pioneer Award on Feb. 16.

Luqiao Liu, Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the William L. McMillan Award on March 27; he was also honored with the 2017 Young Scientist Prize in the field of Magnetism by the International Union of Pure and Applied Physics on Feb. 12.

Wenjie Lu, Department of Electrical Engineering and Computer Science, was recognized by the Next Generation Workforce on Feb. 12.

Stefanie Mueller, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won an Outstanding Dissertation Award from the Association for Computing Machinery Special Interest Group on Computer-Human Interaction (ACM SIGCHI) on Feb. 15.

Dava J. Newman, Department of Aeronautics and Astronautics, was named a 2018 American Institute of Aeronautics and Astronautics Fellow on Feb. 1.

Pablo A. Parrilo, Department of Electrical Engineering and Computer Science, was named a 2018 Society of Industrial Applied Mathematics Fellow on March 29.

Bryan Reimer, Center for Transportation and Logistics, won the Autos2050 Driving Innovation Award on Jan. 10.

Ronald Rivest, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was inducted into the National Inventors Hall of Fame on Jan. 23.

Daniela Rus, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the Pioneer in Robotics and Automation Award from the IEEE Robotics and Automation Society on Jan. 24.

Noelle Selin, Institute for Data, Systems, and Society, was awarded a Hans Fischer Senior Fellowship on March 23.

Devavrat Shah, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Institute for Data, Systems, and Society won a Frank Quick Faculty Research Innovation Award on Feb. 20.

Julie Shah, Department of Aeronautics and Astronautics and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory won the 2018 Robotics and Automation Society Early Career Award on March 23.

Alex K. Shalek, Institute for Medical Engineering and Science and the Department of Chemistry, was honored with a 2018 Sloan Research Fellowship on Feb. 15.

Yang Shao-Horn, Department of Mechanical Engineering and Materials Science and Engineering, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Cem Tasan, Department of Materials Science and Engineering, won the Young Investigator Award on Feb. 22.

Karen Willcox, Department of Aeronautics and Astronautics, was named a 2018 Society of Industrial Applied Mathematics Fellow on March 29.

Laurence R. Young, Department of Aeronautics and Astronautics and the Institute for Medical Engineering and Science, was awarded the 2018 de Florez Award for Flight Simulation from the American Institute of Aeronautics and Astronautics on Jan. 9.

Nickolai Zeldovich, Department of Electrical Engineering and Computer Science (EECS) and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was awarded a Faculty Research Innovation Award from EECS on Feb. 20.

– School of Engineering | MIT News
April 3, 2018

 

Forbes calls this year's 30 Under 30 lists an "encyclopedia of creative disruption."
mit forbes 30 under 30 2018 Web
At least 30 MIT faculty, research staff, and alumni are listed throughout Forbes’ seventh annual 30 Under 30 edition, featuring some of the world’s best young innovators.

Forbes calls its 2018 30 Under 30 lists an “encyclopedia of creative disruption featuring 600 young stars in 20 different industries.” So it should come as no surprise that these lists are heavily populated by recent MIT graduates and other members of the Institute community.

Similar to past years, at least 30 MIT faculty, research staff, and alumni are listed throughout Forbes’ seventh annual edition of the world’s best young innovators. Read about the MIT community members who made this year’s list below:

Omar Abudayyeh ’12 and Jonathan Gootenberg ’13 (health care), doctoral candidates at the Broad Institute of Harvard and MIT. “Abudayyeh and Gootenberg pioneered two advances: a new enzyme for editing genes and a new technique for editing RNA.”

David Bierman SM ’14, PhD ’17 (energy), founder of Marigold Power, Inc. “At MIT he helped to develop a thermophotovoltaic converter that absorbs sunlight and converts it to a form of light.”

Greg Brockman ’13 (enterprise technology), chief technology officer of OpenAI. “The boundary-breaking nonprofit is dedicated to building safe AI and ensuring AI’s benefits are widely and evenly distributed.”

Ritchie Chen SM ’13, PhD ’16 (science), postdoc at the MIT Institute for Medical Engineering and Science. “Chen’s research found that dysfunctional brain regions could be stimulated by metal nanoparticles powered by magnetic fields.”

Tiffany Chu ’10 (enterprise technology), cofounder of Remix. “Chu is cofounder of Remix, a public transit platform used by more than 200 agencies worldwide…that evaluates transit data and suggests improvements.”

Lisa Conn MBA ’17 (law and policy), strategic partner and manager at Facebook. “Conn joined Facebook to lead the civic leadership team in its community partnerships program. Previously at the MIT Media Lab, Conn was program manager of the Electome Project.”

Cody Daniel ’11 (science), director of research at 3Scan. “Instead of fewer than 10 slices, 3Scan’s … robotic microscope can turn a small tissue sample into up to 60,000 slices.”

Maher Damak SM ’15 and Karim Khalil SM ’14 (energy), cofounders of Infinite Cooling. “Infinite Cooling … recaptures 80 percent of the water vapor that normally escapes from cooling towers attached to big power plants.”

Karen Dubbin ’12 (manufacturing and industry), science director at Aether. “Dubbin is the science director at Aether, which builds 3-D-printers capable of creating living tissue. She’s responsible for creating the 'bio-inks' that Aether uses to build tissues.”

Gregory Falco (enterprise technology), graduate student in the MIT Department of Urban Studies ans Planning and cofounder of NeuroMesh. “NeuroMesh provides endpoint security for smart devices and re-engineers malware to become a vaccine for the Internet of Things.”

Alistair Johnson (health care), postdoc in the MIT Laboratory for Computational Physiology. “Johnson created a database of ICU records used by 4,000 researchers from 30 countries to conduct clinical research.”

Brent Keller PhD ’16 (manufacturing), cofounder of Via Separations. “Via Separations develops membrane materials for separation processes. Keller [is] part of MIT’s The Engine accelerator program.”

Weihua Li ’15, MEng ’16 and Arun Saigal ’13, MEng ’13 (consumer technology), cofounders of Thunkable. “Saigal and Li decided spin-out MIT’s App Inventor tool, the drag-and-drop service for building your own app.”

Karthish Manthiram (science), assistant professor in the MIT Department of Chemical Engineering. “Manthiram’s research is focused on providing farmers with fertilizer by manufacturing it out of thin air, literally, by using air, water, and solar power.”

Jess Newman MBA ’17 (energy), director of U.S agronomy at Anheuser Busch InBev. "Her team of 15 agronomists advise barley, rice, and hop farmers on how to become more efficient."

Christina Qi ’13 and Jonathan Wang ’13, MEng ’15 (finance), partners at Domeyard LP. “[Domeyard] is a small hedge fund that is using high-frequency strategies to trade U.S. equity futures and currencies.”

Ritu Raman (science), postdoc at MIT's Koch Institute for Integrative Cancer Research. “Raman’s research focuses on understanding the dynamic interactions between biological and synthetic materials and developing bio-hybrid systems to tackle different applications. ”

Yichen Shen PhD ’16 (energy), postdoc in the MIT Research Laboratory of Electronics. “Has contributed to nanophotonic breakthroughs that could shape the future of energy. Light-AI designs computer chips powered by light rather than electricity.”

Hao Sun (science), research affiliate in the MIT Department of Civil and Environmental Engineering and assistant professor at the University of Pittsburgh. “Sun’s research uses analytics and machine learning combined with internet-of-things enabled sensors to track the health of buildings.”

Scott Sundvor ’12 (consumer technology), cofounder of Nima. “Nima is a portable bluetooth-enabled device that tests foods for allergens before you eat. The company has raised more than $20 million between venture funding and government grants.”

Michael Tomovich SM ’14 (manufacturing), cofounder of Kuvee. “Kuvee has engineered a patented, smart wine bottle that prevents oxygen from reaching the wine inside, and has raised $10 million in venture funding to roll it out.”

Sin Wang SM ’15 (science), cofounder of TetraScience. “Wang is cofounder and CTO of TetraScience, which is bringing the internet of things to daily lab work. The company has raised over $10 million in venture capital.”

Andrew Warren PhD ’16 (health care), founding scientist at Glympse Bio. “Based on Andrew Warren’s PhD at MIT, Glympse Bio uses modular nanoparticle sensors to create diagnostics for diseases potentially including cancer. ”

You Wu SM ’14 (manufacturing), cofounder of Pipeguard Robotics. “Wu’s company, Pipeguard Robotics, manufactures a shuttlecock-shaped robot that travels through water pipes to detect leaks.”

Jenny Xu ’19 (games), founder of JCSoft Inc. “Xu has released nine mobile games that have been downloaded over 3.5 million times, including Can You Escape Fate.”

Julia Yu ’10 (finance), investment analyst at Millennium Management. “Emerging markets trader with big role on a large macro team at billionaire Israel Englander’s $34 billion hedge fund.”

A version of this article originally appeared on the Slice of MIT blog.

back to newsletter

Jay London | MIT Alumni Association 
November 21, 2017
MIT News