School of Engineering first quarter 2018 awards Featured

Faculty members recognized for excellence via a diverse array of honors, grants, and prizes over the last quarter. 
MIT SOE Awards Q2 Paquette 2018 Web
Image, Lillie Paquette/School of Engineering.

Members of the MIT engineering faculty receive many awards in recognition of their scholarship, service, and overall excellence. Every quarter, the School of Engineering publicly recognizes their achievements by highlighting the honors, prizes, and medals won by faculty working in our academic departments, labs, and centers.

The following awards were given from January through March, 2018. Submissions for future listings are welcome at any time.

Lallit Anand, Department of Mechanical Engineering, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Polina Anikeeva, Department of Materials Science and Engineering, was awarded the Vilcek Prize on Feb. 1.

Regina Barzilay, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was named an Association for Computational Linguistics Fellow on Feb. 20.

János Beér and William H. Green Jr., Department of Chemical Engineering, were named Inaugural Fellows of The Combustion Institute on Feb. 22.

Angela Belcher, Department of Materials Science and Engineering and the Department of Biological Engineering, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Michael Birnbaum, Department of Biological Engineering and the Koch Institute for Integrative Cancer Research, was awarded a Jimmy V Foundation Scholar Grant on Feb. 25.

Tamara Broderick, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the Army Research Office Young Investigator Program Award on Jan. 23; she was also awarded a Sloan Research Fellowship on Feb. 15 and was honored with a National Science Foundation CAREER Award on March 15.

W. Craig Carter, Department of Materials Science and Engineering, was awarded a J-WEL Grant on Feb. 1.

Arup K. Chakraborty, Institute for Medical Engineering and Science and the Department of Chemical Engineering, was awarded a Moore Fellowship at Caltech on Jan. 1.

Edward Crawley, Department of Aeronautics and Astronautics was inducted as a foreign member into the Russian Academy of Science on March 29.

Mark Drela, Department of Aeronautics and Astronautics, received the AIAA Reed Aeronautics Award on Feb. 21.

Elazer R. Edelman, Institute for Medical Engineering and Science, was honored with the Giulio Natta Medal in Chemical Engineering from the Department of Chemistry, Materials and Chemical Engineering "Giulio Natta" of Milan Polytechnic on Feb. 6; he also won the 2018 Distinguished Scientist Award from the American College of Cardiology.

Ahmed Ghoniem, Department of Mechanical Engineering, was named a fellow of The Combustion Institute on Feb. 23.

Shafi Goldwasser, Silvio Micali, and Ron Rivest, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, were honored with BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Awards in the Information and Communication Technologies Category on Jan. 17.

Stephen Graves, Department of Mechanical Engineering and the Sloan School of Management, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Paula Hammond, Department of Chemical Engineering and the Koch Institute for Integrative Cancer Research, won the American Chemical Society Award in Applied Polymer Science on Jan. 8.

Daniel Jackson, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the MIT Martin Luther King Jr. Leadership Award on Feb. 8.

Stefanie Jegelka, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was awarded a Sloan Research Fellowship on Feb. 15.

Heather Kulik, Department of Chemical Engineering, won an Office of Naval Research Young Investigator Award on Feb. 21.

John Lienhard, Department of Mechanical Engineering, was named one of the Top 25 Global Water Leaders on Jan. 10.

Barbara Liskov, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the IEEE Computer Society 2018 Computer Pioneer Award on Feb. 16.

Luqiao Liu, Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the William L. McMillan Award on March 27; he was also honored with the 2017 Young Scientist Prize in the field of Magnetism by the International Union of Pure and Applied Physics on Feb. 12.

Wenjie Lu, Department of Electrical Engineering and Computer Science, was recognized by the Next Generation Workforce on Feb. 12.

Stefanie Mueller, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won an Outstanding Dissertation Award from the Association for Computing Machinery Special Interest Group on Computer-Human Interaction (ACM SIGCHI) on Feb. 15.

Dava J. Newman, Department of Aeronautics and Astronautics, was named a 2018 American Institute of Aeronautics and Astronautics Fellow on Feb. 1.

Pablo A. Parrilo, Department of Electrical Engineering and Computer Science, was named a 2018 Society of Industrial Applied Mathematics Fellow on March 29.

Bryan Reimer, Center for Transportation and Logistics, won the Autos2050 Driving Innovation Award on Jan. 10.

Ronald Rivest, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was inducted into the National Inventors Hall of Fame on Jan. 23.

Daniela Rus, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the Pioneer in Robotics and Automation Award from the IEEE Robotics and Automation Society on Jan. 24.

Noelle Selin, Institute for Data, Systems, and Society, was awarded a Hans Fischer Senior Fellowship on March 23.

Devavrat Shah, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Institute for Data, Systems, and Society won a Frank Quick Faculty Research Innovation Award on Feb. 20.

Julie Shah, Department of Aeronautics and Astronautics and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory won the 2018 Robotics and Automation Society Early Career Award on March 23.

Alex K. Shalek, Institute for Medical Engineering and Science and the Department of Chemistry, was honored with a 2018 Sloan Research Fellowship on Feb. 15.

Yang Shao-Horn, Department of Mechanical Engineering and Materials Science and Engineering, was elected to the National Academy of Engineering on Feb. 7.

Cem Tasan, Department of Materials Science and Engineering, won the Young Investigator Award on Feb. 22.

Karen Willcox, Department of Aeronautics and Astronautics, was named a 2018 Society of Industrial Applied Mathematics Fellow on March 29.

Laurence R. Young, Department of Aeronautics and Astronautics and the Institute for Medical Engineering and Science, was awarded the 2018 de Florez Award for Flight Simulation from the American Institute of Aeronautics and Astronautics on Jan. 9.

Nickolai Zeldovich, Department of Electrical Engineering and Computer Science (EECS) and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was awarded a Faculty Research Innovation Award from EECS on Feb. 20.

– School of Engineering | MIT News
April 3, 2018